Tělo – přítel na celý život

Naše tělo je naším nerozlučným společníkem. Provází nás na každém kroku, a proto bychom mu měly rozumět. A chovat se k němu jako k někomu, koho bychom si přáli mít za přítele až do konce života. Jak máme přitom postupovat? Především se pokusme dobře ho poznat, všímat si jeho reakce, respektovat a uspokojovat jeho potřeby.

Usilujme se způsobovat mu jenom radost a nezraňovat ho. A co je nejdůležitější, měly bychom ho akceptovat a mít ho rádi takové, jaké je. Málokdy se stane, že by už dítě trpělo kvůli svému tělu. Až u větších dětí, v období puberty se tahle situace mění. Kritika vyslovená na adresu mladého člověka v pubertálním věku se ho hluboce dotkne. Každý touží po tom, aby měl hezké tělo.

Jak definovat krásu těla? Kritéria krásy jsou rozdílné nejen v jednotlivých krajinách, ale mění se i podle historických období. Odlišné jsou i u jednotlivých lidí. Kdyby 20 lidí v jedné místnosti mělo namalovat nahou ženu, bylo by z toho 20 odlišných kreseb, který by prozrazovali dvacet různých pohledů. Každému se líbí něco jiného.

 

To nejhorší, co se může našemu tělu stát je, pokud si ho zlým zacházením ničíme. Důvodem bývánev špatná životospráva, příliš kalorická nebo neyvážená strava, přehnaná konzumace alkoholu a kouření, ale i hygiena života – nedostatek spánku a málo pohybu, za to však hodně stresu. Tělo může být zdravé, jen když se respektují jeho potřeby.

Správnou výživou, sportem a dobrými pracovními podmínkami možno u člověka ovlivnit i fyzický vzhled. Tělo se dá udržovat v dobrém stavu – trénovat svalstvo, udržovat štíhlou linii. Není možné ho však úplně změnit. Jsou lidi, kteří pláčou nad tím, co nemají – bohatství, moc, krásu. Jsou stále nespokojeni. Moudří lidé však hledají vnitřní klid. Zaměřme se nato, co máme na dosah ruky a co v nás upevňuje naději. Celé tajemství úspěchu je v tom vidět věci v jejich relativní podobě a nic nedramatizovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *