Salátové bylinky

Bazalka pravá – má příjemnou, trochu ostřejší vůní jako majoránka. Používá se především v italské kuchyni do salátů a polévek. Máčením v octu získáte bazalkový ocet na saláty.

Estragon (pelyněk dračí) – voní a chutí pikantně nahořkle. Přidává se (opatrně) do zeleninových salátů a masitých pokrmů, do majonéz. Naložením do octu získáte estragonový ocet, který je typický pro francouzskou salátovou kuchyni.

Chilli (kayenské koření, tabasko) – má mimořádně pálivou chuť. S mírou se používá do nálevů na pikantní saláty, masa, omáčky, do fazole.

Kopr – má pronikavou, aromatickou vůni. Výrazně chutí díky éterickým olejům. Používá se do salátů a jiných jídel i na přípravu bylinkového octu.

Libeček lékařský – voní kořenitě, ostře, připomíná polévkové koření. Má hořkavou chuť. Používá se do nálevů na zeleninové saláty, do polévek, omáček a bylinkového másla.

Máta peprná – voní aromaticky, mentolově. V malém množství se přidává do zeleninových salátů a masa.

Oregano – uplatňuje se především v italské kuchyni do salátů, na těstoviny a jiné jídla

Pažitka – voní a chutná jako cibule, ale jemněji. Je velice vhodná do salátů a všude tam, kde je cibule.

Petrželová nať – voní a chutná kořenitě, sladce. Přidává se čerstvá do salátů, majonéz, do polévek i do masitých jídel.

Rozmarýn – má kořeněnou, ostrou chuť i vůni. Je typický pro provensálskou kuchyni. Přidává se do salátů i k masu.

Saturejka – má kořeněnou chuť. Používá se do salátů, nakládané zeleniny a do majonéz. Dávkuje se opatrně.

Šalvěj – voní výrazně kořenitě, má hořkavou chuť. V Itálii se zeleninové saláty koření směsí šalvěje, bazalky, rozmarýnu, saturejky a estragonu. Je vhodná do rybích polévek i k masu.

Tymián – voní příjemně, aromaticky. Chutí ostře, kořenitě a hořkavě. Přidává se do mnohých jídel. Je součástí francouzských kořeněných směsí: z bazalky, rozmarýnu, tymiánu, estragonu a majoránky (provensálské bylinky).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *