Nehty si zaslouží vaší péči

Pokud jsou vaše nehty křehké, poškozené, lámavé a s bílými skvrny, nemusí to být hned příznak špatného zdravotního stavu. Je to spíše důsledek nesprávné nebo nedostatečné péče o nehty. Přečte si několik užitečných rad, jak správně pečovat o vaše nehty.

Nepřátelé nehtů – zní to neuvěřitelně, ale jedním z nich je i voda. Nehet, který je přirozeně tvrdý, ve vodě změkne.  Potom, samozřejmě, opět ztvrdne. Pokud jsou vaše nehty spíše křehké (můžou to být vrozen genetické dispozice), podle možností si ruce příliš často nenamáčejte. Pokud se tomu přece jenom nedá vyhnout, používejte místo mýdla speciální lotion. Dalším nepřítelem pěstovaných rukou jsou čisticí prostředky. Při domácích pracích, při praní, ale i při čištění zeleniny třeba nosit dva páry rukavic – jedny bavlněné a jedny gumové navrch.

Krása a čistota nehtů je důležitá, ale ne za každou cenu. Jejich stříhání kleštičkami může způsobit praskliny na konečkách nehtů. Upřednostněte pilník nebo malé nůžky. Při pilování nehtů nasměrujte pilník kolmo proti nehtu, abyste příliš neoslabili jeho špičku. Když odstraňujete nečistoty spod nehtů, nedělejte to násilím. Pokud zacházíte špičkou pilníku příliš hluboko pod nehet, riskujete poranění prstu.

Lak chrání nehty před hydratačními změnami. Je však vhodné aplikovat nejdříve průhledný základní lak, který nehet chrání před případnou pigmentací způsobenou barvou laku. Odlakovač nehty příliš vysušuje, proto ho použijte jenom jednou týdně. Pokud přes veškerou snahu a péči zůstanou vaše nehty nadále křehké, potřebují výživu zevnitř.

Nemoci nehtů – existuje jich hodně, často vážných. Například zhoubný melanom (rakovina kůže) může vzniknout i pod nehtem. Ve všeobecnosti se ohlašuje černou čárou. Ale nehet může být napadený i mykózou, psoriázou, lišejům atd. S tím se však třeba obrátit na odborníka. Takže pokud objevíte nějakou anomálii na nehtech, změnu barvy, tvaru, bolestivé procesy, svěřte se do rukou dermatologa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *