Jak vybrat MTB přilbu na kolo?

Jak vybrat kvalitní elektrokolo i klasické horské kolo jsme si už řekli. Dnes přichází na řadu pomoc s výběrem přilby na kolo. Přilba na kolo je jedním z nejzákladnějších ochranných prvků, které lze na kolo pořídit. Při výběru MTB helmy počítejte s investicí v řádech tisíců. Záleží na Vašich požadavcích a stylu ježdění. Přilba pro klasické XC ježdění bude cenově dostupnější než Trail / Enduro přilba s technologií MIPS.

V přehledu níže popíšeme všechny důležité věci, na které brát ohledy při výběru nové MTB přilby. Jak a podle čeho tedy dělíme přilby?

Dělení MTB přileb na kolo

Nejzákladnější dělení přileb je na klasické (MTB) a integrální. Klasické přilby se dále dělí dle technologie výroby a použitých materiálu. Hledáte-li kvalitní přilbu na kolo, pak určitě požadujte In-Mold konstrukci. Ta je lehčí než konstrukce u levných přileb a hlavně mnohem odolnější. Dalším podstatným prvkem je hlubší tvar přilby a prodloužený zátylek zvyšující ochranu. Ke zvýšení ochrany v případě nárazu pomáhá i ochranná technologie MIPS.

Co je to technologie MIPS?

Technologie MIPS

Mips je kluzná vložka umístěná mezi EPS skořepinou přilby a elastomery. Jedná se o malý bezpečnostní prvek, který dokáže v případě některých nárazů na hlavu snížit rotační síly působící na mozek. Ano, MIPS dokáže zachránit život a případně zredukovat následky pádu. Názorně je vše vidět krásně ve videu od firmy GIRO, která jako jedna z firem vyrábí právě přilby na kolo s technologií MIPS. Výrobci obvykle dělají dvě varianty přileb – s MIPSEM a bez.

Vybíráme vhodnou helmu na kolo

Už víme podle čeho se přilby dělí a co je to MIPS. Při výběru by jsme si měli určitě dát také pozor na množství ventilačních otvorů a celkové hmotnosti přilby.

Kvalitní ventilace přilby je důležitá

Dražší přilby jsou zpravidla lépe odvětrané a lehčí. Věřte, rozdíl ve ventilaci je v horkých letních dnech opravdu podstatný.

Polstrování v MTB přilbách na kolo

Samotné vycpávky jsou také důležité, dražší modely nabízejí antibakteriální polstrování, které efektivně odvádí pot a vlhkost od hlavy – zabraňují nepříjemnému kapání potu po obličeji.

Něco navíc – magnetický zámek, nastavitelný obvod..

Něco navíc je vždycky fajn. Mnozí výrobci přileb mají vyřešené zapínání pomocí magnetického zámku. Ten má obrovskou výhodu v tom, že přilbu lze snadno zapnout i rozepnout pomocí jedné ruky. Pohodlně i v rukavicích. Velkou výhodou je nastavitelné zadní kolečko pro doladění velikosti obvodu přilby přesně na hlavu zákazníka. Snadné a efektivní řešení.

Výběr velikosti MTB přilby

Díky již zmíněnému nastavitelnému obvodu přilby je zvolení správné velikosti snadnější. Přilby se často vyrábí ve velikosti S/M, L/XL a podobně. Tedy jedna přilba nabízí dvě velikosti. Veškeré přilby doporučujeme vybírat osobně, tedy vyzkoušet více modelů od rozdílných výrobců. Každý z nich totiž vyrábí přilby v rozdílných vnitřních tvarech a ne každá padne každému.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *