Jak vybrat jízdní kolo

Jízdní kolo je naší součástí již od roku 1817 a za tu dobu se razantně změnilo. Jedno však zůstává pořád stejné – dvě kola a samotný princip levného dopravního prostředku. Na trhu je nepřeberné množství horských kol a proto není vždy jednoduché vybrat to pravé. V článku si popíšeme na co si dát pozor při výběru kola a základní dělení kol jako takových.

Jak a kde chci kolo používat?

Nejdůležitějším faktorem při výběru kola je jeho určení, tedy kde s ním budu jezdit a jak. Chcete kolo pouze jako přibližovadlo do práce? Pak postačí nejlevnější kolo ze supermarketu. Chcete jezdit rekreačně na výlety, klidně i po nezpevněných cestách? Zde se hodí horské kolo s odpruženou vidlicí. Baví Vás jezdit na kole a chtěli by jste začít jezdit například sjezdy? Zde je zase úplně jiné kolo.. To samé silničky atp.. To bylo jen pro příklad, člověk musí mít jasno, kde a jak chce na kole jezdit. Až poté je možné vybírat dále.

jízdní kolo s odpruženou vidlicí
jízdní kolo s odpruženou vidlicí

Celoodpružené jízdní kolo

Celoodpružené jízdní kolo

 

Rozměry kol – 26 / 27,5 / 28 / 29 palců

Jízdní kola - rozměry ráfků

Již dávno není na trhu jen rozměr 26″, ale stále více se na sériová kola dávají novější rozměry 27,5″ a 29″. Vlastně jsou 27,5″ již zavedeným standardem jízdních kol, kterého se výrobci drží. Jaké že jsou výhody jednotlivých rozměru? 26″ kola jsou lépe ovladatelnější (hravější) a nabízejí lepší akceleraci. Naopak 29″ kola mají výhodu v lepším překonávání překážek a větší rychlosti. Jistě už tušíte, že rozměr 27,5″ v sobě kloubí výhody z obou dvou rozměrů. A co 28″ ? Ta se používají u městských a silničních kol.

Rozměry kol se tedy odvíjí od určení kola, chcete-li jízdní kolo do městského provozu pak šáhněte po variantě s 28″ nebo 29″ koly. Chcete-li jezdit i v terénu, volte 26″ nebo 27,5″ kola. Rozměry kol nejsou závislé na velikosti jezdce.

Odpružené kolo

Jistě jste si všimli, že se dělají tři základní verze jízdních kol – bez odpružení (pevná vidlice), s odpruženou vidlicí a nebo celoodpružené kolo nazývané také lidově „celopéro“. Zde se opět vše odvíjí od používání kola. Uvedeme si jednoduché příklady pro pochopení a ujasnění. Silniční kola používají pevný rám a vidlici. Výhodou je zachování nízké hmotnosti a maximální přenos síly – nedochází ke ztrátě energie při šlapání do pedálů. Oproti tomu sjezdové kolo nabízí odpruženou vidlici a zadní stavbu zpravidla se zdvihy 200 mm pro maximální hlazení nerovností při jízdě po kořenech, kamenech a na velkých skocích.

Jízdní kolo s odpruženou vidlicí

Odpružená vidlice značně zlepšuje prožitek z jízdy na kole a je takřka nutností pro všechny, kteří chtějí používat kolo nejen na cestu do práce či hospody. Vidlice na horských kolech určených pro běžné ježdění, tedy po městě a nezpevněních (lesních) cestách dosahují zdvihu 100/120 mm. U dražších modelů je možnost individuálního nastavení chodu, tedy tuhosti a odskoku. Dražší vidlice jsou vzduchové a nabízejí uzamknutí pružení. Uzamknutí pružení neboli Lock Out je výbornou vychytávkou při jízdě po pevném povrchu, kdy se při šlapání neztrácí energie (vidlice nepruží).

Vyšší zdvihy se objevují u speciálních kol určených pro adrenalinový styl ježdění, často bývají kombinovány s odpruženou zadní částí.

Celoodpružené kolo

Celoodpružená jízdní kola jsou již určena pro ježdení na nezpevněném povrchu a dělí se dle zdvihu vidlice a tlumiče na tyto kategorie:

Trail: 130 mm

AM/Enduro: 140 – 160 mm

Freeride: 160 – 180 mm

Downhill: 180 – 200 mm

Správná velikost kola

Jízdní kolo se samozřejmě vyrábí v několika velikostech. Jinak velký rám bude mít člověk se 190 cm a člověk se 165 cm. V případě delšího rámu na výšku je zde horší ovladatelnost kola a bolest zad. V opačném případě hrozí také bolest zad a menší stabilita. Při rozhodování velikosti rámu jízdního kola se nebojte poradit s prodejcem.

Orientační tabulka velikostí

S – 160-170 cm
M – 170-178 cm
L – 178-188 cm
XL – 188-200 cm

Jste-li s výškou na pomezí dvou velikostí, pak hraje roli určení kola. Menší velikost bude hravější a snadno ovladatelnější, naopak větší velikost bude stabilnější a lepší při stoupáních.

One thought on “Jak vybrat jízdní kolo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *