Chytrá domácnost aneb ulehčete si život

Většina z nás již pojem chytrá domácnost či smart domácnost zná. Pro ty z vás, kteří nevědí o čem je řeč tu máme připravený souhrn základních informací o tomto stále se rozvíjejícím trendu.

Chytrá domácnost nám dokáže znatelně usnadnit život. Představte si například vypínání a zapínání osvětlení pomocí hlasu či aplikace z telefonu. Nebo nastavení termostatu při cestě na chatu. Zní to jako z budoucnosti? Kdepak, v dnešní době je to opravdu možné a není to ani drahé.

Jak si pořídit chytrou domácnost?

Budeme potřebovat hlasový asistent, kterému budete dávat příkazy. Přední hráči na trhu s hlasovými asistenty jsou Google, Apple a Amazon. Každý z nich má svou umělou inteligenci.

Zde necháme výběr dle vašich preferencí. Bohatě poslouží i nejlevnější hlasový asistent Google Home mini, který lze pořídit za cenu okolo tisíc korun. Po zakoupení asistenta přichází na řadu přídavné smart spotřebiče, které budeme ovládat.

Chytré smart spotřebiče 

Spotřebičů, které lze ovládat na dálku a hlasem je nepřeberné množství a stále se na trhu objevují nové přístroje usnadňující rutinní práce. Pro ovládání se používají již zmínění asistenti nebo aplikace v telefonu či tabletu. Ceny spotřebičů začínají v řádech stokorun. Při výběru pečlivě čtěte, zda-li je výrobek kompatibilní s vaším asistentem.

Nejpoužívanější smart spotřebiče:

  • zásuvky

  • žárovky

  • vypínače

  • termostaty

  • kamery

  • zámky

Budoucnost každé domácnosti

Chytrá domácnost je díky nízkým pořizovacím nákladům a snadné obsluze stále dostupnější. Je tak zcela jisté, že za pár let bude skoro každá domácnost vybavena chytrými spotřebiči. No řekněte sami, není úžasné hlasem ovládat svojí domácnost?